Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Традиція виготовлення Волинської дерев’яної іграшки в Луцькій міській ТГ (с. Княгининок).2024.10.10 15:34

Волинська дерев’яна іграшка 

Дерев’яна іграшка, яку виготовляють волинські майстри є частиною традиційної культури та народної педагогіки. Всього на території Волині побутувало більше двох сотень народних іграшок та знарядь ігор, які виготовляли з природних матеріалів, переважно з дерева. Звичайно, не варто говорити про побутування великого різноманіття іграшок, що виготовлялося в одній родині, чи в населеному пункті, однак, одночасно в іграх однієї дитячої групи могло бути кілька десятків іграшок.

Зазвичай, майже в кожній родині чоловіки самі майстрували дерев’яні забавки для дітей. Також виготовляли іграшки старші хлопці, опановуючи при цьому основи деревообробки. Для роботи використовувалися найпростіші інструменти (сокира, ніж, пилка) та звичні прийоми обробки деревини. Як матеріал використовувалася найчастіше сира деревина, або деревина м’яких порід, яку можна було легко обробити інструментами не самої кращої твердості. Часто використовувалися гілки дерева, або ж деревина розщеплювалася на планочки та дощечки необхідної величини. Також заготовками іграшок були обрізки столярних дощок, деревини що використовувалася в будівництві.  Досить часто форма гілки, дошки підказували розміри та вигляд майбутнього виробу, так багато іграшок робилося з використанням природних вигинів та розгалужень гілок. Інколи гілки живого дерева чи куща, що росте загиналися в необхідну форму і так залишалася на якийсь час. Для надання форми часто використовувалися прийоми гнуття (сирої деревини, або з розпарюванням в вареній картоплі тощо, обпіканням на вогні). Для скріплення деталей виробів використовувалися дерев’яні кілочки, або виріб зв’язувався (тобто переплітався корою чи гнучким гіллям верби або соснової кори). Отвори прокручувалися кінчиком ножа або пропалювалися.

На сьогоднішній день більшість цих технологій втрачено, залишилося небагато майстрів на всій зазначеній території, які вміють виготовляти народні іграшки за традиційною технологією. Багато з них, це люди похилого віку, які є носіями лише теоретичних знань. Молоді ж майстри часто намагаються використати більш звичні для них інструменти, техніки обробки та зробити іграшку більш атракційною.

Майстер Андрій Бондарук, який навчався у різних майстрів виготовляє дві сотні найменувань народних іграшок за старовинними технологіями.


 

Подивитися елемент традиції виготовлення Волинської дерев’яної іграшки в Луцькій міській територіальній громаді (с. Княгининок) можна за посиланням:

https://youtu.be/gMFZFbnbRiE










  

















 

 
Всі права захищено © 2025
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"