Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Чергове засідання обласної комісії з формування переліку елементів НКС Волинської області.2025.01.14 14:22

Підсумки засідання обласної комісії з формування переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Волинської області

 

13 січня 2025 року в Обласному науково-методичному центрі культури відбулося чергове засідання обласної комісії з формування Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини (НКС) Волинської області. У рамках зустрічі було розглянуто пакет документів з 6-ти елементів НКС, представлених різними громадами області. Засідання стало важливим етапом у процесі підтримки та просування традиційних елементів культури Волині на обласний та національний рівень.

Зокрема, було розглянуто такі елементи:

– «Ткацтво у Забужжі» та приготування традиційної різдвяної страви «Кутя» в Рівненській територіальній громаді;

– Пісні гарбузові пироги з квасолею та маком в Доросинівській територіальній громаді;

– Традиція приготування сушених карасів та традиція приготування чорного борщу в Шацькій територіальній громаді;

– Приготування традиційної страви «Мацик» в Любешівській територіальній громаді.

Після детального аналізу та обговорення, члени комісії ухвалили рішення включити п’ять з цих елементів до Обласного переліку нематеріальної культурної спадщини. Таким чином, Обласний перелік, який до цього налічував 31 елемент, поповнився ще п’ятьма новими елементами спадщини, традиціями та звичаями, що є невід’ємною частиною культурної ідентичності Волині.

Зокрема, три елементи – приготування традиційної страви «Мацик» в Любешівській громаді, традиція приготування сушених карасів та традиція приготування чорного борщу в Шацькій громаді – були схвалені для подальшого просування до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Це відкриває можливість для цих громад, для носіїв елементів здобути визнання на більш широкому рівні та отримати додаткову підтримку для збереження і популяризації національної культурної спадщини.

Важливою частиною роботи комісії стало визначення необхідності доопрацювання одного з елементів, а саме традиції ткацтва в Забужжі Рівненської громади, який не був включений до Обласного переліку. Громада здійснила цікаве дослідження, однак рекомендовано доповнити подану інформацію та вдосконалити документи для подальшого включення цього елемента у перелік.

Засідання також стало чудовою нагодою для обговорення важливості збереження нематеріальної культурної спадщини на місцевому рівні та підтримки громад, які активно працюють над її збереженням. Комісія відзначила значимість у фіксації (документуванні) традиційних ремесел, обрядів та приготування страв, які є основою культурного життя місцевих громад.

Отже, це засідання стало важливим кроком у напрямку збереження унікальних культурних традицій Волинського краю. З новими елементами в Обласному переліку нематеріальної культурної спадщини, який тепер налічує 36 елементів, Волинь продовжує демонструвати багатство своєї культурної спадщини та активно просувається на шляху до національного визнання.

 

 

Наталія Грабарчук, провідний методист із збереження

та охорони нематеріальної культурної спадщини Обласного

науково-методичного центру культури




































 
Всі права захищено © 2025
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"