Методичні рекомендації
та орієнтовний сценарій «Єдність крізь покоління»
до відзначення Дня Соборності України в клубних закладах області.
День Соборності України – це нагода не лише згадати історичні події 22 січня 1919 року, але й розкрити актуальність єдності та солідарності українців у сучасних умовах.
Для відзначення Дня Соборності України в клубному закладі рекомендуємо звернути увагу на пропозиції, що об’єднають історичну, патріотичну та культурно-мистецьку складові заходу.
1. Запросити до виступу місцевих істориків, або представників влади, які донесуть думку про значення Дня Соборності в контексті сучасності.
2. Організувати з молоддю громади акцію: об’єднати прапори жовто-блакитні і чорно-червоні, створивши символічний «ланцюг єдності».
3. У визначений і погоджений час організувати спільну хвилину мовчання в пам’ять про героїв, які боролися за Україну в минулому та сьогоденні.
4. Концерт-презентація вшанування подій Української революції 1917-1921 років ХХ століття, у якому аматорські колективи, в репертуарі яких патріотичні пісні, декламування віршів та літературно-музичних композицій за творчістю відомих сучасних поетів і поетів Розстріляного Відродження тощо.
5. У фойє клубної установи організувати виставку під назвою «Україна єдина. Крізь віки до сьогодення», на якій представити світлини з короткою біографією знакових особистостей, діячів, які боролися за об’єднання українських земель, копії відповідних документів, народні костюми, старовинні світлини в українському строї, що зберігаються в родинах громади тощо.
6. Підготувати, спільно з бібліотечними закладами стенди, що ілюструють історичні події 1918-1919 років.
7. Організувати благодійну акцію: збір коштів на потреби ЗСУ під гаслом «Єдність задля перемоги».
8. Організувати перегляд одного з документальних фільмів про події, які відображають шлях боротьби за соборність і незалежність нашої держави і можуть бути використаним у проведенні тематичних заходів, а це фільми:
– «Акт Злуки: відтворення історичної правди», 2011, автор сценарію і режисер Тарас Каляндрук;
– «Апельсинова долька», 2004, документальний фільм українського кінопубліциста Ігоря Кобрина;
– «Герої України. Крути. Перша Незалежність», 2014, документальний фільм режисерки Сніжана Потапчук;
– «Непрощені. Симон Петлюра», 2007, режисери Олексій Фролов, Віктор Шкурін;
– «Українська революція. Втрачена держава», 2007, автори сценарію: Віталій Загоруйко, Режисер-постановник Сергій Братішко;
– «Холодний Яр. Воля України – або смерть!», 2014, автор сценарію і режисер Галина Химич;
– «Хроніки української революції», 2008, автор сценарію Валентин Загоруйко, режисер-постановник Сергій Братішко.
9. Організувати вікторину на знання історії подій 22 січня 2019 року для учасників аматорських колективів установи, учнів та молоді громади
Можливий варіант запитань до вікторини «Віхи Української Єдності» наступний:
1. Коли було проголошено Акт Злуки? Відповідь: 22 січня 1919 року.
2. Де відбулося урочисте проголошення Акту Злуки? Відповідь: На Софійській площі в Києві.
3. Які дві українські держави об’єдналися згідно з Актом Злуки?Відповідь: Українська Народна Республіка (УНР) і Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР).
4. Який історичний документ закріпив Акт Злуки?
Відповідь: Універсал Директорії УНР.
5. Хто був останнім президентом УНР в екзилі? Відповідь: Микола Плав'юк
6. Кому з президентів незалежної України Микола Плав’юк передав
президентські повноваження й клейноди?
Відповідь: клейноди УНР і грамоти про правонаступництво Микола Плав’юк
передав президентові України Леоніду Кравчуку у 1992 році.
7. Який символічний флешмоб проводиться в Україні на честь Дня Соборності? Відповідь: Ланцюг єдності (живий ланцюг).
8. У якому році вперше був організований живий ланцюг на честь Дня Соборності? Відповідь: 1990 рік.
9. Як ви вважаєте, чому важливо пам’ятати про Акт Злуки сьогодні? Варіант відповідей: Це урок для сучасності, який показує, що сила нації в її згуртованості.
Це допомагає будувати майбутнє, засноване на цінностях єдності, свободи та гідності.
Це нагадування, що розбрат послаблює націю, а єдність робить її незламною...
Соборність – це символ, символ боротьби за волю, це порозуміння між людьми, це
до дає надію і віру у майбутнє.
10. Що може зробити і має робити кожен українець для зміцнення
єдності держави? Варіант відповідей: виховувати патріотизм у себе та своїх близьких; шанувати історію та культурну спадщину України, зберігаючи традиції та пам’ять про героїв; підтримувати один одного в складні часи; активно долучатися до волонтерської діяльності та допомоги Збройним силам України; бути свідомим громадянином, брати участь у важливих громадських подіях та суспільних процесах.
«ЄДНІСТЬ КРІЗЬ ПОКОЛІННЯ»
Сценарій культурно-просвітницького заходу,
присвяченого Дню Соборності України.
Ведуча. Слава Україні, шановна громадо!
Ведучий. Сьогодні українці відзначають День Соборності України – величну дату в історії рідної держави і доленосну подію, що увінчала соборницькі прагнення українців, розділених кордонами тогочасних імперій та проклала шлях до незалежності держави, що стало символом боротьби за свободу та незалежність держави.
Ведуча. Ця дата нагадує про те, що соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради перемоги над російським окупантом, допомагає будувати майбутнє України, засноване на цінностях єдності, свободи та гідності.
Ведучий. Ідея соборності України була й залишається на порядку денному національних завдань. Вона є базовою національною цінністю й передумовою перемоги в смертельній битві з агресором.
Ведучий. ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ!
Ведуча. У вікопомний день, 22 січня у 1919 року, в Києві на велелюдній Софійській площі було урочисто проголошено Акт Злуки УНР і ЗУНР.
Виходять двоє читців, тримаючи в руках папку, яка розкривається,
зачитують цитати з Універсалу.
1 читець. «Народе український! Ти здобув право сам творити своє життя. Віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою народу українського».
2 читець. «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна.
Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Ведуча. Ці слова з Четвертого Універсалу Українська Центральна Рада написані понад століття тому… але їхній зміст і дух звучать, як заклик до нас сьогодні: будувати єдність, боротися за свободу, захищати незалежність за право бути господарями на власній землі – неподільній і монолітній Україні.
Ведуча. У 1919 році це стало можливим завдяки спільній праці багатьох видатних діячів, які присвятили своє життя боротьбі за свободу та єдність України. Їхні імена – це золоті сторінки нашої історії. Вони працювали в умовах важких викликів і політичної скрути, але віра в єдину Україну надихала їх за неї боротися. Їх постаті стали обличчям боротьби за соборність України і їхній приклад єднає нас сьогодні. Згадуючи їх сьогодні, ми пошановуємо їхню героїчну працю, усвідомлюючи, що тільки єдність – це наша і зброя, і незборима сила.
Ведучий. Ми засвідчуємо сьогодні пам’ять і вдячність людям, які творили вільну, соборну, незалежну Україну і вклоняємося всім героям, які захищають її сьогодні.
Ведуча. За понад 10 років великої битви за Україну, що триває з 2014-го, як ніколи раніше, ми відчуваємо, якою безмірно великою ціною знову виборюється воля і доля України.
Ми довго йшли до власної свободи…
Від пращурів, отих, що за порогами,
В борні за право зватися народом,
Собі за честь і на догоду Богові...
Ведучий. Ще рано крапку ставити літопису
І шаблю вішати під стелю на стіну –
Ми є творцями власного рукопису
І знаємо історії ціну.
На кожному клаптику рідної землі щоденно мовляться молитви, у яких народ наш черпає снагу і віру в перемогу над загарбником.
Ведуча. Шановні отці! Запрошуємо вас провести молебень за спокій душ творців Соборності, за загиблих захисників України.
(панахида, слово священика)
Ведучий. Просимо вшанувати у хвилині мовчання пам’ять борців за соборну, незалежну Україну. Всіх, хто творив нашу історію… всіх ГЕРОЇВ, які віддали своє життя за рідну землю у сьогочасній війні з російським загарбником. Нехай дух минулих поколінь Воїнів і Героїв України додає міці в боротьбі в її ім’я!
ХВИЛИНА МОВЧАННЯ.
(Звучить у запису передзвін)
Ведуча. Ідея Соборності закладена у нас генетично – за неї впродовж віків боролися наші предки, за неї продовжують боротьбу їх гідні нащадки.
Запрошуємо покласти квіти загиблим Героям нескореної України – мешканцям нашої громади (назвати імена героїв)
(покладання квітів)) Ведучий. Нехай ці квіти будуть знаком нашої вічної пам’яті і вічної вдячності.
Ведучий. «Коли в кожному з нас до решти …зродиться та зросте Всеукраїнець, якого думи і змагання обнімають усю Україну зарівно і неподільно, як нерозлучну і єдину цілість», ці слова залишив нам як заповіт Микола Міхновський.
Ведуча. Тільки разом переможемо! Адже соборність – це не лише єдність територій, а й єдність наших сердець, мрій і єдність дій...
Ведучий. Соборно душу засіваймо,
Соборно жито засіваймо,
Соборно правду пожинаймо,
Соборно славу вознесімо,
Соборно волю бережімо.
Ведуча. І словом і ділом,
І духом, і тілом,
І цвітом, і плодом,
Єдиним народом
Шануймося, браття,
І будьмо на варті!
Ведучий. Дякуємо всім присутнім на урочистостях! Нехай заповітне слово «соборність» стане не тільки загальною фразою, а щоденною працею всіх наших буднів заради перемоги!
Ведуча. Утверджуймо Україну Духу, Україну Розуму, Україну Серця.
Ведучий. Плекаймо все, що працює на ідею національної єдності, соборності і державності! Нехай усіх нас єднає любов до України.
Ведуча. Слава Збройним Силам України!
Ведучий. Слава Україні! Героям Слава!
Ведуча. Слава нації! Смерть ворогам!
Державний Гімн України.