Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Традиція випікання пісних пирогів-крупників в Рівненській громаді (с. Гуща).2024.10.10 10:41

Пісні пироги-крупники в рівненській громаді (с. Гуща)

 

Пироги з крупами справді мають глибоке коріння в українській кухні. У селі Гуща в Рівненській громаді Волинської області ця традиція є важливою частиною святкового столу, яку готували в родинах на свята, на весілля, на різні гостини, на кожен день, а також в піст. Пироги брали на обід в поле, пирогами розплачувалися з пастухами, які пасли перейму корів.

Підготовка до процесу випічки була довга та тривала. Зерно перетирали в жорнах, пересіювали від шолухи. Цю муку використовували для випічки на великі свята. Для буденного вжитку готувалась мука з чорної муки, висівок.

В процес приготування начинки для пирогів-крупників входила варена, товчена картопля, зажарка з цибулі та олії і пшоно («ягла» перетворювалось в крупу з вирощеного проса.) Пшоно потрібно було парити три рази кип’ятком, щоб вийшла гіркота.

Господиня з молитвою готувала розчину на крупники. В муку вливала частину картопляного відвару, дріжджі, цукор. Коли розчина дозрівала, добавляла решту теплого картопляного відвару, сіль, олію та замішувала тісто. З «наруханого» тіста робили заготовки, а потім добавляли начинку та ліпили крупники. Пироги помазували сиропом з цукру та води.

 

Рецепт пирогів-крупників:

Начинка: 2 кг вареної картоплі, 1 ст. ложка солі, зажарка (150 гр. рослинної олії та 2 цибулини), попарена кип’ятком пшоняна крупа - 400 гр. Все перемішати та потовкти товкачем.

Опара:150 гр. теплого картопляного відвару, дріжджі - 20 гр., 2 ст. ложки борошна, 1 ст. ложка цукру. Все змішати і залишити на 20 хв. для бродіння. 

Тісто: до «наруханої» опари додати 0,5 л. картопляного відвару, 1 ч. ложку солі, 100 гр. олії, 700-800 гр. борошна та замісити туге тісто. Місити впродовж   20 хв., дати час, щоб підійшло.

Сироп: 1 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки води повністю розчинити.

Піч для випікання готувалася заздалегідь. Дрова у печі складали у вигляді колодязя та палили їх. Ознакою того, що піч натоплена була біла цегла в середині печі. У підготовлену піч кидалися освячені гілочки верби, щоб пироги не перепеклися. Заборонялося відкривати двері та вікна поки пироги в печі, щоб не втік «дух». Кожна господиня знала, що піч не повинна бути порожньою після випікання. У піч клалися поліна, щоб в достатку та купці була родина.

У кожній родині можуть бути свої особливості приготування, що робить цю традицію ще більш унікальною. Передавання рецептур і технології здійснюється з покоління в покоління, що підкреслює зв'язок між родинами та їхніми предками. Важливо, що пироги не лише є стравою, а й символізують єдність, тепло та домашній затишок. Це частина культурної ідентичності громади, яка має бути збережена та популяризована.

Елемент традиції випікання пісних пирогів-крупників в Рівненській громаді (с. Гуща) Ви можете переглянути за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=d3gTvE_Rgr0





















 
Всі права захищено © 2024
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"