Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Традиція приготування чорного борщу в Шацькій громаді.2025.01.15 15:24

Традиція приготування чорного борщу в Шацькій громаді. 

 Однією з найколоритніших автентичних страв Шацької громади є чорний борщ. Ця традиція жива і продовжує побутувати в селах громади. Рецепт приготування чорного борщу є унікальним і славиться своїм смаком та оригінальністю. Чорний борщ має своєрідний смак і темний колір, що обумовлено використанням свіжої свинячої крові. Він готується лише в день, коли колють кабана, що додає йому особливого значення. 


 Інгредієнти та процес приготування. 

     У кожної господині є свій унікальний рецепт чорного борщу, але основними інгредієнтами є: 
– свіжа свиняча кров; 
– квашений буряк; 
– грудинка; 
– печінка; 
– легені; 
– нирки; 
– спеції. 

      Підготовка до приготування борщу починається за місяць до «заколу» кабана. Тоді столовий буряк нарізають кубиками і заквашують. Буряк складають у 3-літрову банку, заливають холодною водою і ставлять у тепле місце, щоб він прокис. Після цього буряк виносять у холодне місце для зберігання. Деякі господині використовують свіжий буряк, заливаючи його оцтом або лимонною кислотою. Коли настає час «заколу» кабана, зливають свіжу кров і відбирають кістку з грудиною. Велику каструлю або чавун наливають водою, після закипання додають квашений буряк і варять його до готовності. Далі додають грудинку, нирки, печінку та легені і варять до їх готовності. За годину до кінця варіння вливають кров і додають спеції, що надають борщу неповторного смаку. Завдяки крові борщ набуває чорного кольору, від чого й отримав свою назву. До чорного борщу обов’язково готують запечену картоплю, оскільки її не додають безпосередньо в борщ. В одних селах до борщу подають запечену картоплю, в інших – пампушки, картоплю «в мундирах». 


 Користь чорного борщу.

     Кров, яка використовується в приготуванні борщу, має численні корисні властивості. Вона сприяє підвищенню рівня гемоглобіну в крові, нормалізує обмін речовин, регулює кислотно-лужний баланс і покращує стан шкіри, серцево-судинної та нервової системи. Запечена картопля є однією з найкорисніших картопляних страв, адже зберігає найбільше вітамінів. Поєднання чорного борщу з запеченою картоплею є неймовірно смачним і поживним. 

 Традиція приготування.

     Зазвичай, до процесу «заколу» кабана залучали всю родину і молодші покоління завжди були присутні на «свіжині», спостерігаючи за процесом і запам’ятовуючи послідовність дій старших. Так передавалася традиція приготування чорного борщу з покоління в покоління. Старовинні рецепти зберігаються в родинах і передаються разом з знаннями про приготування цієї унікальної страви. 


 Практикуючі носії традиції.

     Сьогодні традицію приготування чорного борщу зберігають і передають наступним поколінням мешканці сіл Шацької громади, серед яких: 
– селище Шацьк: Пех Світлана Петрівна; 
– село Смоляри-Світязькі: Жипа Галина Іванівна; 
– село Прип’ять: Сулік Юлія Анатоліївна; 
– село Вілиця: Яцик Оксана Миколаївна. 

     Збереження і визнання цієї кулінарної спадщини є надзвичайно важливим для майбутнього, оскільки дає змогу не тільки зберегти унікальні традиції, але й сприяє культурному розвитку громади та нації в цілому. Традиція приготування чорного борщу в Шацькій громаді є прикладом того, як кулінарні звичаї можуть об'єднувати людей, зберігати ідентичність і передавати важливі знання та навички від одного покоління до іншого.

     Елемент традиції приготування чорного борщу можна побачити за посиланнями:
















































 
Всі права захищено © 2025
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"