Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Традиція випікання паски в Рівненській громаді.2025.06.20 14:07

Традиція випікання паски в Рівненській громаді 

     Паска – український здобний хліб до Великодня, вона уособлює Воскресіння Христове, а її кругла форма – символ вічності. Традиція випікання святкового хліба існувала ще задовго до приходу християнства. Паска є символом родючості, сили та духовного оновлення. З нею пов’язані численні обряди та практики українського народу, які дбайливо зберігаються й передаються з покоління в покоління. 
     Випікання паски – це не просто кулінарія, це творчий, майже сакральний процес. На Волині, як і в с. Рівне ця традиція живе і донині, зберігаючи свою автентичність. Рецепти, способи приготування, в кожній родині можуть різнитися, однак дух спільності та святкового піднесення незмінний. Випікання паски – це жива традиція, яка єднає родини, зберігає дух поколінь і дарує світло великодньої радості кожному дому. За давнім звичаєм, паску випікають у Чистий четвер, дотримуючись тиші, молитви та добрих думок. 
     Паска займає центральне місце у великодньому кошику та на святковому столі, прикрашаючи його своєю пишністю та ароматом. Особливе значення має і підготовка тіста – в кожному русі рук, у кожному інгредієнті закладено тепло й любов до рідної традиції. 
     Рецепт паски: 
     2 кг борошна вищого ґатунку 
     30 яєць 
     1 кг цукру 
     400 г масла 
     200 г дріжджів 
     1 л молока 
     1 ч. ложка солі 
     Цедра одного лимона 
     100 г олії 
     100 г родзинок 
     100 г цукатів 
     Ванілін 

 Технологія приготування 
     Із загальної кількості інгредієнтів готуємо опару: у склянці теплого молока розводимо дріжджі та 100 г цукру, додаємо 200 г борошна, ретельно перемішуємо та ставимо в тепле місце на 15–20 хвилин. Жовтки відділяємо від білків і збиваємо з цукром до пишної маси, додаємо ванілін та дрібку солі. Об’єднуємо опару з яєчною сумішшю, вливаємо молоко і починаємо заміс тіста. Наприкінці додаємо м’яке масло, олію, родзинки, цукати та лимонну цедру. За старовинною традицією тісто ставимо на подушку, щоб воно піднялося і стало легким, мов пух. 
     Форми змащуємо жиром, наповнюємо тістом, прикрашаємо виробами з прісного тіста, змащуємо збитим яйцем і ставимо у піч. Існує повір’я: коли ставимо останню паску у піч – до лопати торкаються всі, хто є в хаті, щоб не боліла голова протягом року. А ще, господар клав найкращу паску на голову дочці, яка була на виданні, – «щоб була така велична, як паска пшенична».
     Сьогодні, коли світ стрімко змінюється, особливо важливо берегти наші традиції – ті, що формують національну пам’ять і додають сенсу звичайним речам. Паска – це не просто хліб, це більше ніж випічка, це завжди теплий символ любові, віри та надії, це мова серця, молитва в тісті, добра думка, вкладена в кожен рух рук. І поки у домівках щороку пахне свіжоспеченою паскою, доти житиме дух нашого народу. Збереження та передача таких звичаїв – це запорука нашої культурної ідентичності та духовної спадкоємності. 

     Елемент традиції випікання паски в Рівненській громаді можна переглянути за посиланням:



 
































 
Всі права захищено © 2025
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"