Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Техніка вишивки «Ретязь за контурами малюнку/рисунку»2025.06.27 13:48

Техніку вишивки «Ретязь за контурами малюнку (рисунка)» 
включено до Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини 

     Техніка вишивки «Ретязь за контурами малюнку/рисунку», що зберігається та практикується на території Любешівської територіальної громади, включена до Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Волинської області. 
     Цей традиційний вид вишивки має характерні риси, що вирізняють його серед інших технік художньої вишивки гладдю, зокрема тих, які поширені на Любешівщини та в інших регіонах. Вишивка виконується по контуру малюнка – зазвичай невеликого розміру або такого, що поділений на дрібніші складові для збереження гармонії композиції. Стібки вишиваються зліва направо хрестоподібно: голку вколюють через дві-три нитки від попереднього проколу та виколюють у вже зроблений прокол. Верхній ряд чергується з нижнім доти, поки не буде зашито весь контур. Для досягнення більшої щільності узору голку виколюють через один або два попередні проколи. У результаті на тканині утворюється характерний візерунок, схожий на колосок пшениці. 
     Ця техніка застосовується як у побутових, так і в обрядових виробах. Вишиті рушники використовують як декоративно-культові елементи – їх вішають на ікони, стелять під хліб, дарують молодятам. Хустини вишивають для наречених, а також використовують під час великих церковних свят. 
     Носіями техніки є жінки старшого та середнього віку, які мешкають у селах Любешівської громади Волинської області: 
– Крисько Любов Григорівна (1955 р.н., с. В’язівне); 
– Некоз Ольга Данилівна (с. Проходи); 
– Поліщук Ніна Яківна (1957 р.н., с. Судче); 
– Дусик Марія Володимирівна (1984 р.н., с. Лобна); 
– Вітовщик Надія (1963 р.н., смт Любешів); 
– Зусько Валентина Василівна (1986 р.н., с. Бихів/с. В’язівне). 
     Валентина Зусько — родом із села В’язівне на Волині, майстриня з вишивки, яка не лише відтворює традиційні техніки, а й активно досліджує історію народного одягу та вишивки рідного краю. Її роботи вирізняються глибоким символізмом, художнім смаком і прагненням зберегти автентичність Любешівської вишивальної спадщини для майбутніх поколінь. 
     Техніка «Ретязь за контурами малюнка «рисунка» побутує на території селища Любешів, сіл Рудка, В’язівне, Лобна, Бірки, Бихів, Залізниця, Проходи, Великий Курінь, Судче, а також у селі Кухотська Воля (Рівненська область). 
     Практики, пов’язані з цією технікою, мають духовне значення та передаються у родинах як невід’ємна частина культурної спадщини. Старовинні вишивки не лише зберігають традиції, а й слугують основою для створення нових інтерпретацій традиційних виробів. Техніка вишивки залишається актуальною завдяки передачі вмінь наступним поколінням, слугуючи містком між минулим і сучасністю, дозволяючи зберігати ідентичність та підтримувати живий зв’язок із народною культурою. 
     Використання техніки вишивки «Ретязь за контурами малюнка (рисунка)» сприяє збереженню традиційних знань, формуванню локальної культурної ідентичності та активізації громад у процесах охорони нематеріальної культурної спадщини. 

     Елемент традиційної вишивки «Ретязь за контурами малюнка (рисунка)» можна подивитися за посиланням:






















 
Всі права захищено © 2025
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"