Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
НКС Волині
Часопис "ЯРОВИЦЯ"
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

Виявлення та облік елементів нематеріальної культурної спадщини у громадах2022.06.02 08:41

  Від початку повномасштабної війни російські ракети знищили або пошкодили понад 350 об'єктів української культурної спадщини.

Окупанти нищать не лише нашу інфраструктуру, нещадно руйнують матеріальні, культурні цінності, а й хочуть вкрасти і переписати нашу історію, стерти колективну пам'ять українців, релігійну та культурну ідентичність. Їх, чи не найбільше дратує, що ми народ з великою цікавою історією, багатющими традиціями. Нам треба докласти максимум зусиль, щоб зберегти для нащадків кращі народні знання і практики, осередки традиційних народних ремесел. Тобто потрібно разом з місцевими громадами виявити, записати, дослідити кожен осередок культурної спадщини і зробити усе можливе для його збереження. Це і буде нашим культурним фронтом!

  Обласний науково-методичний центр культури продовжує виявляти, вивчати й підтримувати елементи нематеріальної культурної спадщини Волині. До обласного реєстру  внесено одинадцять елементів НКС.  Це неповторне художнє ткацтво та біління полотна, високохудожня вишивка технікою занизування, унікальна чорнодимлена кераміка, золотаве соломоплетіння та пісні, традиції і обряди волинян під час збирання чорниць. Усі ці осередки – величезна цінність, яку нині також важливо охороняти і підтримувати, перш за все в громадах, бо кожен народ цікавий і неповторний.

Останніми десятиліттями ЮНЕСКО напрацювало ряд важливих актів, які мають сприяти розвитку різноманіття культур. Зокрема, у 1989 році прийнято Рекомендації щодо збереження традиційної культури і  фольклору, у 2001 – Всесвітню Декларацію про культурне різноманіття, а у     2003 році була схвалена Конвенція про охорону нематеріальної культурної   спадщини. Україна була серед тих країн, що підтримали ініціативу ЮНЕСКО та проголосувала за прийняття Конвенції про охорону нематеріальної   культурної спадщини. У 2008 році наша держава приєдналась до цієї Конвенції. Це є доказом того, що світ визнав, що ми є неповторною коштовною перлиною у розманітті європейських культур. Беручи за основу нормативні документи Конвенції ЮНЕСКО, Міністерства культури та інформаційної політики України були напрацьовані методичні рекомендації   «Виявлення та облік елементів нематеріальної культурної спадщини у громадах».

Загальні підходи: Перед початком роботи з виявлення елементів нематеріальної культурної спадщини у регіоні важливо ознайомитися з Конвенцією про охорону нематеріальної культурної спадщини (2003). Український переклад доступний на офіційному сайті Верховної ради України (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_d69). 

Головні тези цього документа полягають у тому, що він містить основні визначення, положення та засадничі принципи діяльності в царині збереження та популяризації нематеріальної культурної  спадщини, якими варто послуговуватися і при організації роботи на місцевому рівні.

Будь-яка культурна практика може вважатися елементом нематеріальної культурної спадщини та бути внесеною до відповідних переліків, якщо вона:

а) належить до нематеріальної культурної спадщини (див. визначення в Конвенції);

б) є на даний момент «живою» (не допускається використання практик, які побутували в давнину, проте сьогодні не відтворюються);

в) передається з покоління в покоління в родині та/або засобами неформальної освіти (гуртки, клуби за інтересами, аматорські колективи тощо);

г) є важливою частиною життя спільноти та визначається  її членами як така. 

 

Приклади елементів нематеріальної культурної спадщини.

 1. Традиційні ремесла: ткацтво, вишивання, різьблення, лозоплетіння, ковальство, гончарство, декоративний розпис, виготовлення народної іграшки та хатніх прикрас, виготовлення музичних інструментів, писанкарство.

          2. Виконавські мистецтва: гра на тому чи іншому музичному інструменті, пісенні традиції, народний театр, зокрема ляльковий, народні побутові танці.

          3. Звичаї та обряди: колядування, щедрування, дівочі ворожіння, Водохреща, майова каша, Івана Купала, обжинки, вечорниці, весілля, народини, пострижени, проводи в армію, поминальна обрядовість. 

          4. Господарські та побутові практики: народні традиції будівництва, дитячі ігри, народна педагогіка, народна система прогнозування погоди, народна медицина, народна астрономія, догляд за свійськими тваринами, рибальство, полювання, кулінарія.

 

Пошук елементів нематеріальної культурної спадщини та формування переліку. 

Додавайте до переліку лише місцеві елементи, носіями яких були щонайменше три покоління місцевих мешканців. Використовуйте різноманітні підходи до збору й опису елементі. Елементом нематеріальної культурної спадщини може вважатися практично будь-який обряд або господарський звичай, якщо він є важливою частиною життя спільноти: випікання хліба, приготування алкогольних напоїв, місцеві традиції будівництва, поховальна чи весільна обрядовість тощо та не спричиняє шкоди життю і здоров’ю людини.

  1. Не ставте собі за мету знайти виключно унікальні культурні практики, які побутують лише у вашому селі чи районі. Описуючи елемент, намагайтеся все ж продемонструвати його локальну специфіку.

2. Складаючи перелік, слідкуйте, аби назва елементу відображала його суть та вказувала на територію поширення (наприклад «Смідинська капуста»). 

3. Розглядайте елемент у загальному контексті, як важливу частину життя громади (однак, уникайте занадто широких формулювань, зосереджуйтеся на конкретному прояві культурного життя громади).

 

Відбір елементів нематеріальної культурної спадщини

Логічно почати роботу виявлення елементів нематеріальної культурної спадщини з невеликої  історичної розвідки та підбору архівних матеріалів. Рекомендуємо звернутися за довідкою до музеїв місцевого рівня, опрацювати архів районної газети та місцеві архіви.

Все ж важливим напрямком роботи є також опитування місцевих мешканців. Збираючи усні свідчення, не забувайте фіксувати, від кого і коли ви їх отримали.

Інформацію слід записувати на окремому аркуші з одного боку і паспортизувати. У паспорті має бути вказано:

а) від кого записаний цей твір – прізвище, ім’я, по-батькові;

б) національність виконавця;

в) рік народження чи просто вік;

г) місце народження;

д) освіта;

е) професія;

ж) місце запису (назва села, району, області) – бажано точну адресу носія елементу (виконавця чи інформатора);

з) ким записана інформація (ініціали і прізвище збирача);

і) дата запису.

Для полегшення фіксації інформації про елемент нематеріальної культурної спадщини необхідно попередньо скласти перелік питань.

 

Медіа-матеріали (додаткові матеріали).

Усі медіа-матеріали (фотографії (5-10 фотографій належної якості), фільм (5-7 хв.) мають представляти історію елементу та сучасний стан його збереженості, відображати значення для спільноти, демонструвати спадковість поколінь. Відбирайте різнопланові знімки: наприклад, виробничий процесс та готовий виріб в інтер’єрі, портрет майстра, процесс навчання ремеслу. Особливо цінними є архівні, давні фотографії, які поряд з сучасними знімками допоможуть продемонструвати тяглість традиції.

Фільм-презентація, присвячений елементу, повинен розповідати про історію та побутування в сучасних умовах, значення в житті громади.

Можна додати, якщо є у наявності, каталоги, книги, фотоальбоми, іншу друковану продукцію про конкретний елемент НКС. 

Результат роботи.

Кінцевим результатом Вашої діяльності має стати формування Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини на місцевому (обласному) рівнях з перспективою включення окремих елементів НКС до Національного реєстру.Для цього потрібно заповнити Облікову картку (додаток 1)  та отримати згоду на оприлюднення інформації від особи, яка є носієм елемента НКС (додаток 2).

Додаток 1 - ЗРАЗОК

 

Облікова картка

елемента нематеріальної культурної спадщини України

 

  

 


(офіційна/визнана назва елемента нематеріальної культурної спадщини, до 10 слів)

 

інша назва елемента нематеріальної культурної спадщини

(за потреби/наявності)

 

 

 

 


(назва, яку використовує(ють) громада(и), група(и), окрема(і) особа(и), пов’язана з побутуванням елемента нематеріальної культурної спадщини, або назва, під якою елемент нематеріальної культурної спадщини вже відомий).        

 

Загальна характеристика елемента нематеріальної культурної спадщини

 

Ареал сучасного побутування елемента нематеріальної культурної спадщини

Адміністративно-територіальна одиниця чи її частина (Автономна Республіка Крим, область, район, місто, селище, село), в якій зосереджено елемент НКС

Ареал історичного побутування елемента нематеріальної культурної спадщини

За наявності інформації

Носій(ї) елемента нематеріальної культурної спадщини, що має(ють) безпосередній зв’язок з елементом НКС та вважає(ють)  його частиною своєї спадщини

Громада(и), група(и), окрема(і) особа(и)

Галузь спадщини, яку представляє елемент нематеріальної культурної спадщини

Відмітити потрібне:

усні традиції та форми вираження;

виконавське мистецтво;

звичаї, обряди, святкування;

знання та практики, що стосуються природи і Всесвіту;

традиційні ремесла;

інше (зазначити іншу галузь, яку представляє елемент нематеріальної культурної спадщини)

Стислий опис елемента

 

До 500 слів

Матеріальні предмети, пов’язані з елементом нематеріальної культурної спадщини

За наявності - сировина, інструменти, одяг, ритуальні предмети, певне місце тощо, які пов’язані з побутуванням елемента нематеріальної культурної спадщини та без яких неможливе його застосування на практиці.

До 200 слів

Стисле визначення стану життєздатності елемента нематеріальної культурної спадщини

Опис стану життєздатності:

      вік носіїв елемента нематеріальної культурної спадщини та середній вік інших членів громади (групи), які цікавляться елементом (слухачів, глядачів, учасників обрядів, споживачів традиційних знань, користувачів виробів народних промислів тощо);

       широта охоплення елементом нематеріальної культурної спадщини членів громади (кількість носіїв) та ареал поширення елемента нематеріальної культурної спадщини;

способи передачі елемента нематеріальної культурної спадщини в громаді від покоління до покоління, опис цього процесу;

загрози сучасному побутуванню елемента нематеріальної культурної спадщини або ризики, що можуть виникнути в майбутньому для побутування елемента (за наявності);

необхідність вжиття заходів із забезпечення життєздатності елемента нематеріальної культурної спадщини на цей час, опис заходів, необхідних для усунення існуючих загроз або уникнення майбутніх ризиків, для збереження елемента нематеріальної культурної спадщини.

До 500 слів

 

Подібні елементи нематеріальної культурної спадщини, які існують у сусідніх адміністративно-територіальних одиницях чи їх частинах (за наявності інформації)

Вказуються елементи нематеріальної культурної спадщини, що подібні до елемента нематеріальної культурної спадщини, на який заповнюється облікова картка

Інформація щодо включення елемента нематеріальної культурної спадщини до місцевого переліку елементів нематеріальної культурної спадщини (інформаційної системи, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та доступ до інформації про наявні в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці елементи нематеріальної культурної спадщини з метою їх охорони)

За наявності

 

1.         Заходи з охорони елемента нематеріальної культурної спадщини

 

Зазначаються заходи, які проведено та плануються для забезпечення життєздатності елемента, рівень залучення до них членів громади, носіїв елемента: ідентифікація, документування, дослідження, збереження, захист, популяризація, передання наступним поколінням, інші заходи.

До 500 слів

 

2.         Участь заінтересованих сторін у підготовці облікової картки

 

Зазначаються підприємства, установи, організації, громади, групи, окремі особи, в тому числі носії елемента, які та в який спосіб брали участь у підготовці облікової картки

 

3.         Згода носія(їв) елемента нематеріальної культурної спадщини на його занесення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, спосіб її отримання

 

письмова згода

згода, зафіксована аудіозаписом

згода, зафіксована відеозаписом

згода не запитувалася (нижче зазначити причину)

 

4.         Допоміжні матеріали, що презентують елемент нематеріальної культурної спадщини

 

Назва

Кількість

Стислий опис зображеного (зафіксованого) у фото-, аудіо-, відеоматеріалах

Дата виконання (день, місяць, рік)

Прізвище, ім’я, по батькові, посада, науковий ступінь, вчене звання (за наявності) особи, яка підготувала допоміжні матеріали

Фотоматеріали

До 10 од.

 

 

 

Аудіоматеріали

До 5 записів не більше 30 хв.

 

 

 

Відеоматеріали

До 5 записів не більше 30 хв.

 

 

 

Інше (за наявності)

 

 

 

 

 

    До облікової картки може додаватися інформація про наявні інформаційні ресурси щодо елемента нематеріальної культурної спадщини, зокрема друковані джерела, посилання в мережі Інтернет. Перелік джерел подається згідно з правилами бібліографічного опису.

 

5.         Облікову картку підготовлено

 

Посада,

найменування організації

Спеціальність, науковий ступінь, вчене звання

(за наявності)

П.І.Б.

Підпис

Дата складення

 

 

 

 

 

 

 

 

Посада (зазначається посада керівника відповідального структурного підрозділу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, або уповноваженої особи установи, організації, громадського об’єднання тощо, відповідального(ї) за підготовку облікової картки)

 

____________________________ (підпис)

М.П.

(за наявності)

Ініціали, прізвище

 

Додаток 2 - ЗРАЗОК

 

Лист-згода

Ми, члени ___________________________________________ громади (або ТГ чи П.І.Б. носія елементу НКС) ____________________________області надаємо свою попередню, вільну та інформовану згоду на включення елемента нематеріальної культурної спадщини____________________________________________________________________________________________________________________________ до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України та дозволяємо оприлюднити Облікову картку на зазначений елемент та всі допоміжні матеріали (фото, аудіо, відеоматеріали тощо), які додаються до неї.

 

п/п

П.І.Б. (повністю)

Адреса проживання, контактний номер телефону

Власний підпис, дата

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Засвідчую

Керівник підприємства, установи,

організації, відповідальної за підготовку

Облікової картки та допоміжних матеріалів                                    М. П.

«_____»______________2022 

                               

                               

 Методичні рекомендації підготувала Лідія КЛІМЧУК 
провідний методист з охорони 
нематеріальної культурної спадщини
 Волинського обласного 
науково-методичного центру культури  
 
Всі права захищено © 2024
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"