Написати лист    Головна сторінка
 
Головна
Структура ОНМЦК
Історія
Сценарії
Фотогалерея
Відео
Аудіо
Контакти
З яких причин вважаєте себе культурною людиною?
Працюю в культурній галузі
Читаю книги
Не вживаю нецензурщини

"Гойдайте ж кличний дзвін!"2017.03.02 15:05

Ім’я Олени Теліги повернулось у нашу історію, літературу лише за часів незалежності України. Свій поетичний, публіцистичний та організаторський талант вона поклала на розбудову Української Самостійної Соборної Держави, її культури. 

Олена Теліга прожила 35 років і все усвідомлене життя творила себе, як переконливу українку та патріотку, подолавши тернистий шлях від наївної російськомовної панночки до провідного діяча ОУН. Вона одна з тих, хто об’явив героїзм, як найвищу чесноту, хто став яскравим прикладом, як своїми діями відповідати сказаним чи написаним словам. Одна з тих поеток, чиє слово є дороговказом сьогодні кожному. Жінка, що була позбавлена почуття меншовартості, українка, яка пишається приналежністю до української нації. 

75 років тому, у  лютому 1942 року, в Бабиному Яру, поблизу Києва, разом із 621 учасником Організації Українських Націоналістів, знайшла свою вічність видатна українська жінка-патріотка, поетеса, громадська і політична діячка, член ОУН, самовідданий борець  – Олена Теліга.

З нагоди цієї дати 22 лютого цього року в актовій залі обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки Обласний науково-методичний центр, спільно з Волинською обласною організацією Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги, обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олени Пчілки таза підтримки управління культури облдержадміністрації, організував і провів вечір «Гойдайте ж кличний дзвін!»,  приурочений вшануванню пам’яті Олени Теліги.

У цей день у місті відбулася, ініційована Центром культури, своєрідна акція «Пам’ятаймо!». Листівки-пам’ятинки зі світлиною з іменем Олени Теліги, короткими відомостями про неї, роздавалисягромадянам просто на вулицях міста. Акцію підтримали обласна наукова бібліотека імені Олени Пчілки, Волинська юнацька і Луцька районна бібліотеки – всім читачам, які відвідували бібліотеки 22 лютого, вручалися листівки. 

          Знаковими словами: «Не спи, моя рідна земля, прокинься, моя Україно…» розпочався вечір пам’яті «Гойдайте ж кличний дзвін!».  Запаленою свічкою, у хвилині мовчання присутні вшанували всіх полеглих у боротьбі за Україну.

Олеся Григорівна Ковальчук (дослідниця життя і творчості Олени Теліги, заслужений вчитель України, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня, заступник голови Волинської обласної організації ВУЖТ імені Олени Теліги) коротко познайомила з життям і творчістю Теліги – жінки-пророчиці, яка в свою темну епоху била на сполох, будила націю до гідності й самоповаги,

         Шквал оплесків викликали пісні «Не пора, не пора» на вірш І. Франка, яку виконав народний аматорський вокальний ансамбль «Жива пісня» будинку культури села Липини (керівник Н. Баранюк), «У Волинських лісах» на слова Олесі Ковальчук і музику Мирослава Стефанишина у виконанні Ігоря Баранюка – автора власних пісень, завідувача сектором шкіл естетичного виховання Центру культури.

         Організаторами вечора підготовлено відеоролик зі світлин життя Олени Теліги, що збереглися в архівах Центрального Державного архіву, спогадів її сучасників про неї як жінку, як людину, одержимою любов’ю до України. 

Впродовж вечора звучали поезія і публіцистика Олени Теліги, пісні на її вірші у виконанні відомих, і зовсім юних – артистів і читців міста й області.

 Окрасою заходу стала літературно-музична композиція за поезією Олени Теліги у виконанні актриси, лауреата Всеукраїнських конкурсів читців Євгенії Рафаловської та співачки Ірини Котлицької – лауреата Міжнародних і Всеукраїнських пісенних конкурсів.

Зворушили глядачів уривки публіцистичних праць Олени Теліги, її листи  до Михайла Теліги  в майстерному виконанні читців – Іванни Білокурець, Надії Зеленської, Владислава Пацамая – учнів Княгининінської спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» (керівник В. Бондарук), студентки 1-го курсу Волинського державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського Аліни Никонюк (керівник Л.І. Марчук), виступ народного аматорського вокального ансамблю «Аколада» Луцького районного будинку культури з прем’єрою пісні на вірш Олени Теліги «Лист», написаної керівником Вікторією Гурською умисно до вечора-пам’яті,  а ще – талановитих учасників молодіжного гурту «Коло» села Княгининок Луцького району Володимира Бондарука іОлени Цибульської,

Запам’ятається присутнім на заході 15-річна школярка Любешівського НВК Людмила Ліштван, яка розповіла про свій шлях до пізнання творчості Олени Теліги, адже вірші Олени Теліги вона читає з 9-и років, була неодноразово переможцем у щорічних обласних конкурсах на краще виконання творів Олени Теліги, організованих Волинським обласним жіночим товариством імені Олени , а цьогоріч  Людмила захистила наукову роботу з відповідної тематики у Малій академії наук у Луцьку.

Перед початком вечора студентська молодь ознайомилася з книжковою виставкою, присвяченою творчості Олени Теліги – «Душа на сторожі», презентована обласною науковою та Луцькою районною бібліотеками. Змістовним доповненням до неї стали вислови-кличі з поезії та публіцистики Олени Теліги, що «дивилися» з мольбертів, налаштовуючи  на ідею заходу – «гойдаймо ж кличний дзвін!», не бути осторонь від подій, що відбуваються сьогодні в Україні.

Олена Теліга залишилась з Україною назавжди.  Крізь благословенну тишу Бабиного Яру долинає до нас заповітне її бажання: «І те, що мрією було віками, все обернеться в дійсність і можливість".


Ніна Фурдило

 

 
Всі права захищено © 2018
Волинський обласний науково-методичний центр культури
Розробка сайту: веб-студія "WebMaestro"